ius – právo??

ius – právo??

Jako další z bývalých studentů našeho Gymnázia se představí Vlastimil Noghe. Jednu z jeho skladeb můžete také znát jako znělku slavičínského rozhlasu. 🙂 ??

 

Tak, Vlasťo, představ se nám! ?

imag0214_1Zdravím všechny studenty gymnázia. Mé jméno je Vlastimil Noghe, mám 23 let a byl jsem studentem osmiletého gymnázia, kde mými třídními učiteli byla Mgr. Andrea Vaculová a Mgr. Pavel Šuráň.

V jakém směru jsi pokračoval po ukončení gymnázia?

Po gymnáziu jsem šel do Brna, kde nyní studuji čtvrtým rokem práva na Masarykově univerzitě.

A proč jsi šel zrovna na práva?

No přece jsem na to chtěl balit holky. Ne, dělám si srandu samozřejmě. Důvodem asi hlavně bylo to, že jsem chtěl vědět, jak by to mělo v naší zemi fungovat, jelikož „ignorantia iuris non excusat“[1]. Kolikrát si lidi tím, že neznají zákon, jen přidělávají starosti.

Hlásil ses i na jiné obory?

Hlásil jsem se jen na všechny právnické fakulty  v ČR, ale strašně jsem chtěl do Brna a tajně doufal, že by to mohlo vyjít. A ono to vyšlo.

Jakou jsi měl představu o právnících, když ses hlásil na univerzitu?

Líbilo se mi, kolik toho znají, jak umí vystupovat a taky jejich dress code. Nosit šólnu[2] je super styl… Myslím si, že třeba vojenská uniforma by mi tolik neslušela.

snimek-obrazovky-2016-10-16-v-14-22-30Jakým směrem bys chtěl pokračovat po ukončení studia?

Toť otázka. Sám ještě nevím, jsem otevřen všemu. Líbilo se mi v advokátní kanceláři, kde jsem byl na praxi, ale i u soudu, kam někdy chodíme. Kdybych byl nakonec třeba soudcem, tomu bych se určitě taky nebránil.

Jaké zajímavé paragrafy znáš? O nějaké perličky ze svého ”právnického života” se můžeš taky podělit. 

Takových je hodně, ale teď se mi třeba vybavuje jeden z nového občanského zákoníku, konkrétně § 1088 odst. 1, který zní:
„Při osetí pozemku cizím semenem nebo osázení cizími rostlinami náleží vlastníku pozemku, co takto přibude; rostliny mu však náleží až poté, co zapustí kořeny.”

Takže pozor na to, semeno je Vaše, až zapustí kořeny!

V Brně studuješ už hodně dlouho. Jaké máš na toto město názory?

Brno je neskutečné město, jak kvůli možnosti studovat, tak i kvůli lidem. Tam se ti lidé k sobě chovají úplně jinak než tady a navíc je tam větší kulturní vyžití. Kdyby se mě kdokoli zeptal na radu kam jít, vždycky doporučím Brno. Je to určitě ta nejlepší volba.

A jak vzpomínáš na gymnázium?

Většina vzpomínek je samozřejmě pozitivních. Obzvláště rád vzpomínám například na učitele angličtiny. Tam jsem zažil perfektní a opravdu osobní přístup. Samozřejmě toto se objevovalo i v některých dalších hodinách. Pokud ale můžu zmínit i něco, co mě překvapilo, tak to jsem takhle těsně po maturitě potkal výchovnou poradkyni gymnázia a velice mi vykládala, jak nemám na právech šanci a jak mě v prvním ročníku vyhodí. To byla podpora! (směje se) Rád dokazuju lidem, že se mýlí.

Vždy si jděte za svými sny, ať si říká kdo chce co chce!


[1] Neznalost zákona neomlouvá

[2] V brněnském slangu „pánský oblek“

Děkujeme, že sis na nás utrhl kousek ”právnického času” a přejeme Ti úspěsné dokončení tvého studia!

 

Autorka rozhovoru: Marie Koudelová, Kvinta

Korekce textu: Samuel Otlík

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *