Americká lektorka
České střední školy mohou díky Fulbrightovu stipendijnímu programu získat rodilé mluvčí, kteří budou českým učitelům pomáhat při výuce angličtiny. Tento rok do českých středních škol zavítalo celkem 30 asistentů, kteří jsou rozmístěni po celé České republice. Díky zapojení do tohoto programu naše škola dostala novou asistentku Olivii. Odkud Olivie pochází, a proč se vydala zrovna do Česka, si můžete přečíst v následujícím rozhovoru.
Z jaké části USA pocházíš?
Vyrůstala jsem ve státě Texas, přesněji ve městě Corpus Christi, které se nachází přímo u pobřeží. Chodila jsem na Yale University, která se nachází v Connecticutu. Studovala jsem zde historii a literaturu, ale hodně svých esejí jsem psala i na česká témata, jako například o Židovském muzeu v Praze během 2. světové války. Chvilku jsem se na škole učila český jazyk, ale je opravdu těžký, tak jsem o dva roky později využila šanci studovat češtinu na Karlově Univerzitě v Praze.
Jak probíhalo tvé studium v Praze?
Do Prahy jsem se přihlásila na letní jazykový program, kde se vyučovalo jenom v češtině, což jsem při přihlašování nevěděla, takže to ze začátku bylo velmi náročné. Ale také jsem měla možnost poznat Prahu, která je opravdu nádherná.
Co tě vedlo k přihlášení se do Fulbrightova programu?
Lákalo mě vycestovat do zahraničí a poznat novou kulturu. Česko jsem si vybrala hlavně proto, že vrámci české historie už jsem pár faktů věděla a základy češtiny trochu taky.
Co máš nejraději z české kuchyně?
Nejraději mám ráda buchty a sladké dezerty. Z typicky českých hlavních jídel mi chutná svíčková. Avšak mým novým koníčkem se stalo sbírání hub, z kterých jsme pak dělali smažené bedle, které mi moc zachutnaly.
Takže se ti ve Slavičíně líbí?
Ano, moc. Jsem ráda, že nejsem v žádném velkém městě, můžu tak lépe poznat více lidí. Nejvíc se mi tady líbí hory a celkově příroda.
Co ti chybí z USA nejvíce?
Samozřejmě mi nejvíce chybí rodina a moji dva psi. Ale také jsem z USA zvyklá jíst hodně avokáda, která tady tak častá nejsou.