Ze slavičínského gymnázia až na Karlovu Univerzitu?

Ze slavičínského gymnázia až na Karlovu Univerzitu?

Pro měsíc prosinec jsme si pro Vás připravili absolventku Gabrielu Presovou,  která je již druhým rokem pryč z našeho gymnázia a nyní studuje na Karlově Univerzitě. Chcete vědět jaký obor studuje na vyhlášené univerzitě? Tak čtěte dál!

  1. Krátké informace o Gabči 🙂

Ahoj! Je mi 20 let, na gymnáziu ve Slavičíně jsem studovala osm let a převážnou část studia byl mým třídním učitelem pan Kutra. Osmnáct let jsem žila ve Slavičíně a nyní už druhým rokem bydlím ve vesnici kousek od Prahy.

  1. Jakým směrem jsi se vydala po absolvování gymnázia, a kde studuješ v této době?

Po absolvování gymnázia jsem úplně jasno o výběru budoucího oboru neměla. Dostala jsem se na více škol a rozhodování nebylo vůbec lehké. Všechny vybrané obory sice byly zaměřeny na přírodovědné vědy, ale s odlišnou specializací. Každopádně dnes už druhým rokem studuji obor Klinická a toxikologická analýza na Karlově univerzitě v Praze a jsem nadmíru spokojená. Od srpna tohoto roku také pracuji na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.

  1. Co Tě vedlo k rozhodnutí studovat tento obor? Přírodovědné vědy Ti byly bližší než humanitní?

Prakticky už od sekundy jsem si začala vytvářet představu o svém budoucím zaměstnání. Do rozvrhu nám totiž přibyl nový předmět – chemie. Samotnou mě překvapilo, jak si všechny poučky a vzorečky dokážu pamatovat a s jakou chutí se to učím. Toto nadšení mě po celou dobu studia neopustilo, prostě jsem se do chemie zamilovala na první pohled. Taky se mi líbil ten bílý plášť, ve kterém jsem si vždycky v laboratoři připadala důležitá. I dnes když stojím v laboratoři u své reakce a cítím se trochu bezradná, tak se podívám na ten plášť a řeknu si „Alespoň, že mi bílá sluší“ (s trochou nadsázky).

Rozhodující pro výběr mého oboru nakonec byla asi touha poznat nepoznané a vidět věci, které obyčejný člověk vidět nemůže (od složení běžných léčiv po chemické pochody v lidském organismu).

  1. Připravilo tě gymnázium na Tvé nynější studium dobře?

V některých věcech určitě ano. Pamatuji si, že v prvním semestru jsem často nahlížela do starých sešitů z matematiky a chemie. Na druhou stranu oproti spolužákům z chemické průmyslovky jsem se moc nevyznala v různých laboratorních technikách a v podobných praktických věcech. Ale dalo se to dohnat, nakonec je to stejně všechno o vlastní píli.

  1. Jestli si vzpomeneš, bylo pro Tebe těžké ze Slavičína jít najednou studovat až do Prahy?

Bylo to hrozné, odloučení pro mě bylo těžší o to víc, že jsem neměnila pouze školu, ale také bydlení. Dneska už to vidím jinak a rozhodně toho nelituju. Ruch velkoměsta jsem si rychle oblíbila a navíc dělám a studuju to, co mě baví.

  1. Jak vzpomínáš na své studium na našem gymnáziu?

Převážně dobře. Odnesla jsem si z gymplu spoustu hezkých vzpomínek, nezapomenutelných zážitků, vědomostí a hlavně zkušeností. Určitě by se našlo něco méně pozitivního, ale i na to dnes vzpomínám s úsměvem. Jak se říká, čas špatné vzpomínky smaže a nakonec zůstanou jenom ty dobré.

Za rozhovor velmi děkujeme a doufáme, že se Gabči bude i nadále dařit a se školou bude stále spokojená! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *