Exkurze Septimy Návštěva Hematologie

Exkurze Septimy Návštěva Hematologie

Dne 7. 12. 2016 jsme v rámci probíraného učiva v biologii navštívili s Mgr. Ivanou Procházkovou oddělení hematologie a krevní transfúze v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. V laboratorním úseku jsme se dozvěděli, co se děje se vzorkem krve, který nám odebere lékař. Na vlastní oči jsme mohli vidět nejenom unikátní přístroje, které velmi podrobně analyzují krev, ale zejména velkou zručnost laborantek, které vzorky krve zpracovávají. Návštěva transfúzního oddělení pak naprosto předčila naše očekávání. Vidět na vlastní oči transfúzní jednotku, separátory, které oddělují jednotlivé složky krve a zejména zařízení, ve kterém se uchovávají, v nás vyvolalo hluboký dojem a desítky zvídavých dotazů. Třešničkou na dortu byla v závěru možnost nechat si zcela zdarma přesně určit krevní skupinu, což jsme s nadšením využili.  Exkurze byla nesmírně obohacující jak pro nás, studenty, tak rozhodně také pro paní učitelku. Moc děkujeme všem pracovníkům, ale zejména paní Janě Pochylé, která nám tuto návštěvu zprostředkovala.

Za třídu Septimu Barbora Andersová 

A jak ohodnotili exkurzi studenti septimy? Zeptali jsme se jich na pár otázek, tak můžete usoudit sami, co si z exkurze zapamatovali a co se jim líbilo.

Co Vás na této exkurzi nejvíce zaujalo a co jste se dozvěděli nového? 

,,Líbily se mi všechny názorné ukázky. Od ručního křížového testu po oddělení jednotlivých složek krve. Dostali jsme se do mražáků, kde se uchovává krev, což se nestává každý den.”

,,Nejvíce mě zaujal křížový test a dělení krve po odběru od dárce.”

 

Na exkurzi Vám bylo sděleno “co se děje se vzorkem krve, který nám byl odebrán” . 

Mohli byste krátce sdělit, jak to tedy probíhá? (při zjišťování krevní skupiny)

,,Vzorek krve putuje nejdříve na rozbor, zda-li jsme dostanečně zdraví k darování krve. Pokud je naše krev i dotazníky v pořádku, jdeme tak na 10 minut do křesla, kde nám budou odebírat krev do pytlíčků, které jsou na přístrojích a stále s ní “pohupují”, aby se nesrazila. Poté putuje to tzv. “výrobny”, kde se jednotlivé části krve (plazma, červené krvinky, bilé krvinky + trombocyty) oddělí a nadále jsou uchovány samostatně, každý se svou dobou trvanlivosti. Pokud se jedná o vyšetření krevní skupiny, tak nám odeberou vzorek, který odešlou na “křižáky”, kde se zkumavka vloží do analyzátoru, a ten nám dá výsledky. Pokud je pokažen, musí se vyšetření dělat ručně (6 samostatných zkumavek, je to zdlouhavé, ale klasické a krásné :D)”

Jaký dojem na Vás udělalo transfúzní oddělení ? 

,,Velmi dobrý”

,,Super. Je to zajímavé, jakým procesem krev musí projít, než se nám dostane do těla.”

,,Noo dobrý 😀 Milí lidi, dávají naději :)”

Určitě jste se zde dozvěděli plno nových informací. Je nějaká informace, nebo klidně i zážitek, který Vás nejvíce zaujmul?

,,tzv. ‘přetřídění’ krve na červené krvinky, bílé a plazmu..ačkoliv to nebylo moc vábné, bylo zajímavé to vidět.”

,,Nejvíce mě asi zaujal systém, jakým se zjišťuje krevní skupina.”

,,To že se složky krve oddělují, plazma vypadala jak džusík.”

Děkujeme studentům, kteří odpověděli na otázky a teď pár fotek na závěr!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *