Zájezd do Skotska

Zájezd do Skotska

V pondělí v 6 hodin večer jsme vyjeli ze Slavičína. Cesta byla dlouhá a několikrát jsme zastavovali. Na druhý den ráno jsme projížděli nížinami Nizozemska a v 9 hodin jsme už byli v Amsterdamu. V Amsterdamu jsme prošli po městě, navštívili jsme ,,I’am Amsterdam”, květinový trh a klášter Bekyní. Došli jsme až na náměstí před palác, kde jsme měli rozchod a mohli jsme se procházet a kupovat suvenýry. Poté nás čekala poznávací plavba po kanálech Amsterdamu s výkladem.

Z Amsterdamu jsme vypluli na cestu do Newcastlu trajektem společnosti DDFS.
Plavba byla nádherná, zvláště západ slunce nám poskytl nádherný obraz Severního moře.

Výsledek obrázku pro dfds ferry

Ve středu ráno jsme dopluli do Newcastlu, kde jsme se vylodili a vydali se na cestu do Jedburghu, opatství na hranicích Skotska a Anglie, kterého bylo založeno ve 12. století  a sídlil zde Augustiánský řád. Avšak kvůli jeho poloze, byl několikrát napaden a vydrancován.
Jedburg ale není jen opatství, je zde také historická věznice, kterou jsme mohli, pokud jsme chtěli, v rámci rozchodu navštívit.

Plní dojmů jsme nasedli do autobusu a vyjeli k naší další zastávce, Rosslinské kapli. Cestou jsme se kochali skotskou krajinou a vyslechli si výklad průvodkyně o historii kaple.

Kaple měla být původně obrovskou katedrálou, která měla demonstrovat bohatství rodu St Clair, jednoho z nejbohatších rodů tehdy ve Skotsku.
Avšak po smrti zakladatele Williema St Clair jeho syn nepokračoval v jeho snaze, ale nechal postavit malou, ale zato bohatě vyzdobenou kapli, kde každý motiv má hlubší smysl.

Související obrázek

Na večer jsme se blížili ke Stirlingu a míjeli jsme mohutné mosty, překračují i záliv Firth of Forth.
V 7 večer jsme dojeli do Stirlingu, kde jsme se ubytovali u hostitelských rodin.

Ve čtvrtek ráno jsme vyjeli do Falkirku, na největší veřejné umělecké dílo Skotska, Kelpies, a na největší lodní výtah, The Falkirk wheel.

Falkirk wheel je technický skvost Skotska, který využívá Archimédova zákona k vyzvednutí lodě a to za spotřeby energie, která by se spotřebovala při uvaření pár konvic s čajem. Má dvě ramena, která mají vždy stejnou hmotnost, díky čemuž stačí tak málo energie, která celou soustavu jen rozpohybuje. My jsme měli možnost vyjet tímto výtahem lodí a také se projet po horním kanále.

U Kelpies jsme měli jen krátkou zastávku na fotografování a pokračovali jsme do Edinburgu.

V Edinburghu jsme navštívili jeho mohutný hrad, kde byly současně vystaveny Skotské korunovační klenoty. Po prohlídce jsme prošli královu míli, což je dlouhá ulice vedoucí k hradu.

Den jsme zakončili prohlídkou královské lodi Britania.

V pátek jsme začali skoro čtyřhodinovou cestou do Skotské vysočiny. Zastavovali jsme v Glen Coe, údolí nářků, nechvalně známé masakrem v Glen Coe, kdy došlo k povraždění 38 členů klanu MacDonaldů i přes právo hosta.

Navštívili jsme největší horu Velké Británie, Ben Nevis, teda aspoň jeho půlku, odkud se nám i tak naskytl krásný pohled na Skotskou vysočinu.

Kousek odtud je The Ben Nevis destilery, destilérka wisky. Dozvědeli jsme se celý proces tvorby whisky, která se vyrábí pouze z vody, ječmenu a kvasnic.

Jako poslední tento den jsme navštívili jezero Loch Ness, které je asi nejznámější díky své příšeře. Mohli jsme zde taky zkusit skotské národní jídlo haggis, směs ovčích vnitřností. Nejčastěji plíce, jatra a srdce s trochou ovčího loje a cibule smícháné s ovesnými vločkami nebo krupicí.

Cestou zpátky jsme se dívali na film o národním hrdinovi Williemu Walecovi, statečné srdce.

V sobotu jsme se rozloučili s rodinami a vyjeli jsme na hrad Stirling, který byl bohužel zavřený a tak jsme došli do nákupního centra, kde jsme mohli tři hodiny nakupovat.

Pak už jsme vyjeli do Newcastlu, odkud jsme jeli lodí do Amsterdamu.

V Nizozemsku jsme udělali poslední zastávku v historické vesničce Zaas, která je známá svými větrnými mlýny.

Odtud jsme vyjeli na dlouhou cestu přes Německo domů. Domů jsme dojeli okolo 6:30 v pondělí ráno.

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *