Budapešť

Budapešť

Ve dnech 31.5. a 1.6. se třídy Kvinta a G-1  zúčastnily zájezdu do hlavního města Maďarska – Budapešti. Doprovod tvořily průvodkyně Lenka Malíková, paní Mgr. Vaculová a paní Mgr. Bačová. O dopravu se postarala Autodoprava Škopík s mistrem volantu, panem L’ubomírem Hýžou. Naším jménem bych jim rád poděkoval za ochotu a za to, že to s námi vydrželi.

 

 1. den

Vyrazili jsme v 5:01 ráno ze Slavičína. Cesta probíhala hladce. Po cestě jsme dostali každý nejnovější čísla zajímavých časopisů, zjistili jsme pár zajímavostí o Maďarsku a jeho historii a naučili jsme se pár maďarských slov a užitečných frází. Někteří účastníci zájezdu si to ovšem nepamatují, protože dospávali . Okolo 10 hodin jsme dojeli do Budapešti. První zastávka byla u pomníku Svobody na Gellertově vrchu, odkud byl malebný výhled na celou Budapešť. Poté jsme nastoupili do autobusu, který nás odvezl k městské tržnici, kde byl rozchod a možnost nakoupení suvenýrů. Z tržnice jsme se vydali honosnými uličkami Budapešti a po nábřeží Dunaje ke Katedrále svatého Štěpána, kde jsme mohli zhlédnout mumifikovanou pravici svatého Štěpána a pokochat se výhledem ze střechy katedrály. Jakmile jsme vyšli ven, dostali jsme možnost prohlídky sídla Maďarského parlamentu. Za zmínku ještě stojí neobvyklá zmrzlina s neobvyklými příchutěmi (levandulová bílá čokoláda, bazalka a limetky…), kterou prodávali u katedrály. Den jsme završili vyhlídkovou plavbou lodí po Dunaji.

2. den

Den začal vydatným rautem v hotelu. Už v 8 jsme byli všichni v autobusu a tak jsme vyjeli do oblasti městského sadu Varosliget a do oblasti největších evropských termálních lázní – Szechenyiho lázní. Zde jsme navštívili Náměstí hrdinů, kde se v historii konaly důležité převraty a demonstrace pro historii Maďarska. Asi po dvou hodinách jsme už seděli v autobuse a vychutnávali si chládek, který pro nás pan řidič (během zájezdu mezi studenty zvaný ”Luba”) udržoval.

Další zastávkou byl Hradní vrch a na něm postavený mohutný Budínský hrad. Zde jsme navštívili podzemní expozici Labirint, kterou si žáci vychvalovali. Po dvou hodinách jsme vyrazili do obchodního centra, kde jsme navštívili expozici Tropicarium, výstavu tropických živočichů. Plní zážitků a čabajek jsme vyjeli z obchodního centra. Následoval film Dědictví aneb Vulgarismushošigutntag od Bolka Polívky, který nám pan řidič v autobuse s ochotou pustil. Cestu jsme zakončili děkovnými proslovy a pár písničkami, které jsme si s radostí zazpívali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *