Euroscola – Stáž ve Štrasburku

Euroscola – Stáž ve Štrasburku

Co víte o Evropě a Evropské unii?

 

Jak se naše škola dostala do Evropského parlamentu? 

V každé členské zemi probíhá výběrová soutěž, při které studenti musí vyplnit správné otázky ohledně Evropské unie a jejich členských států. Díky výhře v této soutěži se mohla třída Septima a vybraní žáci z G-3 zúčastnit této jedinečné události.

 

Co je to vlastně Euroscola? 

Euroscola je program Evropského parlamentu, který každý rok umožňuje mladým Evropanům ze všech členských zemí, aby se seznámili s činností a úlohou Evropského parlamentu. Hlavním cílem Euroscoly je umožnit studentům z celé Evropy zasednout v jednacím sále ve francouzském Štrasburku, kde se v běžném pracovním dni během plenárních zasedání schází od nového volebního období celkem 751 europoslanců.

 

Jak to probíhalo?

Euroscoly se zúčastnilo přes 550 studentů ze států Evropské unie. Všichni studenti se rozdělili do skupin podle zadaných témat  a následně skupin, ve kterých poté dále zpracovávali svá témata. Poté si zvolili jednoho zástupce, který před celým „parlamentem“ přednesl shrnutí o daném problému, na kterém se všichni v dané skupině shodli. Každá škola si také musela zvolit svého mluvčího a žurnalistu. Mluvčí měl za úkol představit náš stát a školu. (Odkaz zde – Krátké představení našeho státu a školyŽurnalista měl za úkol s dalšími 27 evropskými studenty zaznamenávat akci z jiného úhlu pohledu a to ve formě rozhovorů, videí a zábavných aktivit s evropskými studenty.

  • Témata euroscoly se skládala například z budoucnosti Evropy, migrace a integrace, nebo zaměstnanosti mládeže

 

Co nám přinesl tento zážitek? 

Tato skvělá zkušenost nám dala možnost nejen navštívit budovu Evropského parlamentu, kde jsme mohli debatovat s ostatními studenty o mezinárodních problémech, ale zároveň nové zkušenosti a přátelství s ostatními evropskými studenty. Zároveň jsme si mohli vyzkoušet své jazykové schopnosti v angličině, francouzštině nebo němčině. I přesto, že je Evropa složena ze států s převážně jinou kulturou naše rozdílnosti nás spíše sjednocovaly a podněcovaly vést multikulturní rozhovory.

Žurnalisté napříč evropskými státy

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *