Významný malíř pro naše gymnázium

Významný malíř pro naše gymnázium

V prostorech galerie městské knihovny ve Slavičíně dne 3. března 2017 proběhla vernisáž k výstavě obrazů Zdeňka Kutry a Marcely Lysáčkové s názvem ”Malba”. Program tvořilo úvodní slovo Mgr. Martina Dvořáka a také hudebníní vystoupení, o které se postaral Mgr. Ivo Rohlena (saxofon) a Jaroslav Maryáš (el. kytara). Po seznámení s dílem obou autorů následovala část s malým občerstvením. Výstavu také navštívil např. akademický malíř Jaroslav Jeřábek, vedoucí Klubu přátel historie Slavičínska Ing. Miroslav Kadlec, či starosta Slavičína Ing. Jaroslav Končický.

Něco málo o autorech:

 

Marcela Lysáčková

Narodila se v Karlových Varech. Vystudovala SPŠS v Ostravě. V Ostravě nyní také žije a tvoří. Vyučuje oděvní design a figurální kresbu. Vytvořila řadu kostýmů a jevištních výprav pro divadlo.

Výstavy namátkou:

1988 – Rockfest, Praha, 1992 – Galerie Hlučín, 2002 – Klub Parník, Ostrava a mnoho dalších.

 

 

Ing. et. MgA. Zdeněk Kutra

,,Pivečkův lesopark, nebo socha M. Kotrby na kruhovém objezdu ve Slavičíně. Tyto dvě lokality známe také zásluhou Zdeňka Kutry.”

Narodil se 5. 12. 1960 ve Slavičíně. Navštěvoval Lidovou školu umění ve Valašských Kloboukách. Absolvoval VUT Brno, Technologickou fakultu ve Zlíně a v roce 2010 Ateliér prostorové tvorby na Multimediálně fakutlě Univerzity Tomáše Bati taktéž ve Zlíně. Žije a pracuje ve Slavičíně, kde vyučuje na Gymnáziu Jana Pivečky. Kromě tvorby se věnuje cyklistice a sjezdovému lyžování.

 

Též si můžete přečíst krátký rozhovor s naším výtvarníkem! 🙂

 

Kdy jste se začal zajímat o umění?

,,Kreslil a maloval jsem odmalička. Vážněji jsem se o výtvarné umění začal zajímat asi ve třinácti, či čtrnácti letech. No a pak to pořád prohlubovalo, až se z toho stala špatně skrývaná vášeň.” 

 

Jakou techniku malování používáte nejraději?

,,Velmi rád pracuji s vodovými barvami (akvarelem), ale nejraději mám olejomalbu. Jak kdysi řekl velký malíř Paul Cézanne: „Když se pustím do oleje, pot se ze mě jenom leje, přesto však ta technika, nad akvarel vyniká“.”

 

Co je pro vás největší inspirace při malování?

,,V poslední době je mou hlavní snahou postihnout prazákladní spojení člověka a přírody. Zajímá mne člověk zbavený berliček technických vynálezů a nejrůznějších technologií, které aniž si to uvědomuje, ho činí čím dál víc zranitelným a nesvobodným. Zajímá mě člověk jako součást koloběhu přírody, z něhož se, přes veškerý pokrok vědy, stále vyšší životní úroveň a stále pohodlnější život, nemůže vymanit. Zajímá mě člověk v archetypálních situacích. V bělokarpatské krajině pozoruji pozůstatky lidské činnosti a lidských sídel a uvažuju o těch věcech. Je v tom všem, ale i velká naděje, že naše existence, přece musí mít a má svůj hluboký smysl.”

 

Máte svůj malířský vzor?

,,Vzor ne, ale mám rád řadu autorů, ke kterým se rád vracím. A nejedná se jen o malíře, ale také sochaře a architekty. Výčet by byl hodně dlouhý.”

Kde všude byly vystavovány Vaše obrazy?

,,Slavičín, Zlín, Plzeň, Ostrava, Rožnov pod Radhoštěm, Dolní Bojanovice, Hostětín, Bojkovice, Praha, Dubnica, Luhačovice…”

 

A nyní se můžete potěšit fotkami z výstavy!

Autor článku: Samuel Otlík, kvinta

Fotograf: Marie Koudelová, kvinta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *