Feng shui

Feng shui

 

Feng shui vychází z představy, že jsme spojeni se vším  ve vesmíru. (1)

Co je feng shui? 

 • Feng shui se překládá jako vítr a voda. využívá přírodní síly (příklad – příliv a odliv), aby pracovali pro nás.

Krátké dějiny Feng shui  

 • Muž jménem Fu-Xi se stal známý proto, že vybudoval břehy řeky, aby zabránil pravidelně se opakujícím záplavám. Poté co Fu-Xi meditoval na březích řeky  Lo , všiml si, jak z vody vychází želva. Na jejích zádech viděl vzorec z vodních kapek, které tvořily základ magického čtverce. Ten se stal jedním ze základních  principů Feng shui. (asi 4000 let př. n . l.). (1) 

Výsledek obrázku pro Fu- xi turtleVýsledek obrázku pro Fu- xi turtle

Styly feng shui

 • Feng shui prošlo v průběhu historie změnami a vyvinuly se různé směry.
 • Feng shui přetrvalo velmi dlouhou dobu a používali je lidé nejen v Číně, ale i v různých koutech světa.
 • V tomto článku se zaměřím na styl Japonský kompas. 

Japonský kompas

Zabývá se orientací věcí na světové strany, prvky, a zvířaty.

Energie qi v našem těle a kolem nás

 • Každý má energetické pole, které se pohybuje v těle a kolem něho. V Číně se mu říká qi, což je jemný proud elektromagnetické energie, která nese vaše city, myšlenky a přesvedčení.(1)
 • Toto pole se šíří v rozmezí 10 cm až 1 m, což závisí na vašem aktuálním stavu. Energické pole chi se nazývá aura.

Energie qi ve vašem domově

Jeden z prvořadých  vlivů na domov má slunce, jehož záření vysílá do místnosti silnou energii qi. Pohyb slunce bude vytvářet různé druhy energie qi. Pomocí tohoto principu se dům dá rozdělit na osm různých oblastí. Každý z těchto směrů nese vlastní typ energie. (1)

 

Výsledek obrázku pro feng shui sluneční fáze domu

 

 

 

Yin a yang

 • Koncept yin a yang má původ ve starověké čínské filozofii a popisuje dvě rozdílné energie, které se navzájem doplňují, a které se vyskytují v živé i neživé části vesmíru. Yin yang hledají rovnováhu a navzájem se přitahují, i přesto, že nic nemůže být v dokonalé rovnováze.

Yin (tmavé místo, severní svah (kopce), jižní břeh (řeky), zamračené, zahalené) je tmavší element; působí smutně, pasivně, tmavě, žensky a koresponduje s nocí. Jin je symbolizovaný vodou a zemí. (2)

Yang (světlé místo, jižní svah (kopce), severní břeh (řeky), sluneční světlo) je světlejší element; působí vesele, aktivně, světle, mužsky a koresponduje s dnem. Jang je symbolizovaný ohněm a větrem. (2)

Výsledek obrázku pro yin a yang

 

 

 

 

 

 

 

Pět prvků – strom, oheň, zem, kov, voda

 • Rozbíjí energii qi na pět různých typů

Související obrázek

Zvířata ve feng shui

 • Slouží jako pomůcka k pochopení proudění energie qi kolem nás. Každý má ve svém poli energie qi vzorec energie, který představuje pět zvířat

Tygr -Tygrova agrese a síla představuje defenzivnější energii, která se týká  vašich základních materiálních potřeb. Má sílu bránit a zaútočit, když je ohroženo naše blaho. Tato energie se zaměřuje více na udržování věcí, které máte. (1)

 

Fénix – Fénix letí daleko dopředu, hledá vaše chápání smyslu a představy o
životě
. Je to rychlá a dráždivá energie, která vyvolává touhu  uskutečňovat činy. Tento jasný a pestrobarevný pták je dobře viditelný a
vysílá vaši energii do vašeho okolí. (1)

Had – Úlohou hada, nacházejícího uprostřed, je pomáhat kordinovat ostatní zvířata. Bdělý a soustředěný přebírá informace od ostatních tvorů a poskytuje směr (1)

Želva – Síla želvího krunýře dělá z tohoto zvířete symbol bezpečnosti a ochrany. Je to energie, která poskytuje dlouhodobou stabilitu a je spojena s dlouhověkostí (1)

Drak – Tento dalekozraký tvor vám pomáhá dosáhnout v životě cílů. Představuje budoucnost a může vám poskytnout ambice a touhu jít vpřed. Je to rozhodující energie vyvolávající pocit naléhavosti a nadšení. (1)

Buď změnou, kterou si přeješ vidět ve světě. – Mahátma Gándhí

 • V příštím článku se zaměřím na využití Feng shui v architektuře. Také doufám, že se Vám článek líbil, a že Vás zaujal. 

 

použité zdroje :

 1. Simon Brown, Feng shui pro štastný domov,překlad do češtiny Eva Macháčková , vydalo OTTOVO nakladateství roku 2002, ISBN :  80-7181-693-0
 2. http://eshop.crystalspiral.eu/clanek-Co-je-vlastne-JIN-JANG
 3. Wikipedie

Autor: František Váňa, kvinta

Korekce textu (s flašů slivovice): Samuel Otlík

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *