Evropský den jazyků
KVÍZY, OCHUTNÁVKY A ZÁBAVA
Nejen tato 3 slova charakterizují Evropský den jazyků, který 26. září proběhl na našem gymnáziu. Po celé Evropě se tento den slaví již od roku 2001 a naše škola se letoškem připojila k řadě škol, které taktéž poukazují na důležitost studia jazyků a poznávání
jiných kultur.Třídy septima a sexta si připravily pro žáky z mladších ročníků různé soutěže, kvízy a prezentace o různých jazycích a zemích, kde se jimi mluví. Studenti ze třídy septimy se věnovali angličtině a němčině. Francie a Švýcarska se ujala třída sexta.
USA a Anglie ?? ??
Dovolím si tipnout, že anglickým jazykem mluvíš i ty! Protože kdo nezná ani jediné anglické slůvko, jakoby nebyl. Učitelé nám do hlav vtloukají, ať se angličtinu opravdu pilně učíme. A myslím, že ví, proč to dělají. Je to jazyk, bez něhož se v dnešní době v určitém smyslu neobejdeme.
My, septimáni, jsme se snažili předat nové a zajímavé informace o anglicky mluvících zemích v podobě kvízů, které návštěvníci vyplňovali. Jiní si zahráli pexeso se slovíčky a pak se pustili do přiřazování obrázků k názvům památek.
Pro ty, kteří vstoupili k angličtinářům byly připraveny i jazykolamy, ze kterých se mnohým zamotal jazyk. Zkuste vyslovit 3x za sebou například:
How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood?
She sells sea shells by the sea shore.
Země a jazyk měli studenti možnost poznat zrakem a sluchem. Dokonce zapojili i chuťové buňky, jelikož pro větší autentičnost byly připravené ochutnávky typického jídla. Americký PB&J nebo britské salt&vinegar chips byly pro některé úplnou premiérou. “Ti mají teda divné chutě!’’, vykřikl student primy po ochutnání octových chipsů. Samozřejmě neurazily ani typické cookies nebo muffiny.
Německo a Rakousko ?? ??
Němčina? Docela složitý jazyk a pro některé ne moc oblíbený, ale když se o něj alespoň trochu začnete zajímat, zjistíte, že je to jazyk velice zajímavý a dokonce vás i začne bavit. A tohle byl záměr druhé části studentů ze septimy.
Nejdříve jsme studentům ukázali naše prezentace o Rakousku a Německu a hned poté se všichni pustili do vyplňování kvízů, čtení jednoduchých pohádek, a nebo hraní pexesa. Avšak všechny nejvíce zaujala asi ta nejtěžší aktivita. A to hledání rozdílů mezi rakouskou a německou němčinou. Pfannkuchen nebo snad Palatschinken? Obě slovíčka jsou používaná v němčině, ale otázkou je v jakém ze dvou jmenovaných států? Přesně tohle si studenti vyzkoušeli a věřte nebo ne, zvládli to na výbornou!
Abychom ale byli upřímní, neužili si to jen návštěvníci, ale také ti, kteří celý tento den pořádali. My, jakožto “Rakušané a Němci”, jsme se nadchli tak, že jsme se oblékli do typického rakouského kroje, čímž jsme zaujali veřejnost ještě o něco víc.
Našim cílem bylo ukázat, že němčina není jen ošklivý a primitivní jazyk. Může to být někdy dřina se tímto jazykem domluvit – a my víme, o čem mluvíme, protože dvě z nás strávily celý rok ve Vídni, kde studovaly.
Doufáme, že se nám podařilo podat nové informace o našich dvou sousedních zemích zábavnou formou. A pokud jste k nám nezavítali, tak nezoufejte, i přesto máte možnost si zkusit ověřit své znalosti na následujících otázkách…
Evropský den jazyků – Němčina
Francie a Švýcarsko?? ??
V sextě byl program rozdělen na dvě části: Francii a Švýcarsko. Obě země byly představeny krátkými prezentacemi a v případě Švýcarska i malou kulturní vložkou v podobě tradičních tanců německy mluvících zemí a hry na alpský roh mistrem ve svém oboru, oděném v improvizovaném tirolském kroji.
V rámci poznání francouzské kultury byl připraven kvíz k ověření znalostí studentů. Kvíz byl pojatý podle nejznámější francouzské knížky Malý Princ, kterou jistě všichni znáte. Úkolem bylo dostat věrnou kamarádku lišku, pomocí správně řečených odpovědí až k růži.
Návštěvníci poté mohli ochutnat typické speciality z daných zemí. Například ze Švýcarska mohli zkusit velmi známou čokoládu Toblerone. Pro ty, co mají raději jídla slané, byly nachystány typické švýcarské placky a sýry. Studenti, kteří zastupovali Francii nachystali pro návštěvníky také plno dobrot. Od výborné olivové pomazánky, kterou udělala paní Ondrušková, až po palačinky. Nesměly chybět ani tradiční ”macarons”, které jste mohli dostat až po správném doplnění francouzských slov. Samozřejmě jsme vybrali slova známá a často používaná. Chcete vědět, jaké? Zkuste si i Vy francouzský kvíz!
Evropský den jazyků – Francouzština
Zkrátka – doufáme, že naše pojetí Evropského dne jazyků inspirovalo k většímu zájmu o jazyky a třeba i o cestování.
I když nás pořádání stálo hodně úsilí a času, akci samotnou jsme si parádně užili a těšíme se na další rok.
Učitelé měli radost z dobře odvedené práce a i zpětná vazba od našich mladších kolegů byla pozitivní. Ostatně každému se musí zamlouvat možnost se na skok ocitnout v jiné zemi. Jediné, co museli udělat, bylo překročit práh dveří příslušných učeben.
Kéž by to tak bylo i v reálném životě a my se mohli jednoduše teleportovat do různých států.
Zpracování:
Michaela Machů, septima
Natálie Caletková, septima